Design Thinking dla firm

Projekty

X Międzynarodowa Konferencja z cyklu
„Innowacyjność i kreatywność w gospodarce. Projektujemy dobrą formę”


Tegoroczna edycja Konferencji Urzędu Patentowego RP dotyczy korzyści, jakie wynikają z efektywnego zastosowania wzornictwa w projektowaniu produktów i usług branży medycznej, farmaceutycznej i kosmetycznej. Mając na uwadze korzyści społeczne, takie jak podnoszenie jakości życia społeczeństwa oraz usprawnienie codziennego funkcjonowania osób z różnymi dysfunkcjami, uczestnicy konferencji zwrócą uwagę na istotne korzyści gospodarcze, służące zarówno rozwojowi indywidualnych przedsiębiorców, jak i wpływające na podniesienie innowacyjności krajowej gospodarki.

Obecnie Polska zajmuje w Europie bardzo wysokie, szóste, miejsce wśród eksporterów kosmetyków. Polskie przedsiębiorstwa farmaceutyczne stanowią natomiast połowę z wykazujących aktywność innowacyjną firm w naszym kraju. W związku z tak dynamicznym rozwojem tych branż, pragniemy podczas konferencji poruszano kwestie dotyczące projektowania zorientowanego na użytkownika oraz wykorzystania koncepcji design thinking w tworzeniu innowacyjnych produktów i budowaniu wizerunku marki. Uzupełnieniem dla tych tematów były również zagadnienia związane z projektowaniem opakowań oraz zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych w branży medycznej, farmaceutycznej i kosmetycznej. Wpływ wzornictwa na pozycję rynkową i giełdową firmy, jak również strategie ochrony wzornictwa przemysłowego stanowiły równie istotną część obrad.

Three Minute Thesis®

Konkurs na najlepsze prezentacje naukowe doktorantów odbywa się na kolejnych uczelniach w Polsce. W ramach konkursu doktoranci mają trzy minuty, aby wygłosić ciekawą prezentację na temat prowadzonej pracy naukowej i jej znaczenia dla społeczeństwa. 3MT nie ma na celu trywializacji badań naukowych lub ich nadmiernego uproszczenia, ale stawia doktorantom wyzwanie, aby przedstawić swoje idee oraz odkrycia naukowe w sposób zwięzły i zrozumiały dla szerokiego, zróżnicowanego grona odbiorców – mówi Aleksandra Kwiecień, organizator konkursu w Poznaniu.


Three Minute Thesis® to ogólnoświatowy konkurs z zakresu komunikacji naukowej, stworzony przez The University of Queensland (Australia). Pierwsza polska edycja konkursu Three Minute Thesis® odbyła się w Łodzi w 2014 r. Organizatorzy poznańskiej edycji konkursu to Stowarzyszenie Boost Biotech Polska oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.


GLOBAL ENTREPRENEURSHIP WEEKOśrodek Enterprise Europe Network przy IPH w Krakowie zorganizował szkolenie pt. „Innowacyjne modele biznesowe”. Warsztaty organizowane były w ramach Światowego Dnia Przedsiębiorczości, którego koordynatorem w Małopolsce był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Rozwoju Gospodarczego.

Szkolenie skierowane było do pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, przede wszystkim do osób odpowiedzialnych w firmie za rozwój innowacji oraz do kadry zarządzającej i decydującej o strategii rozwoju przedsiębiorstwa. Celem szkolenia było przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu tworzenia nowego lub doskonalenia istniejącego modelu biznesowego. Model biznesowy jest strategicznym narzędziem zarządzania, umożliwiającym firmie zdobycie przewagi konkurencyjnej oraz odpowiednie wykorzystanie warunków rynkowych. Jest on szczególnie przydatny w fazie poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, budowania nowych produktów, strategicznych zmian w organizacji, poszukiwaniu nowych mechanizmów generowania zysków i eliminacji kosztów.

XII MIĘDZYNARODOWE SYMPOZJUM WŁASNOŚCI PRZEMYSŁOWEJ

Urząd Patentowy RP zorganizował w dniach 01-02.09.2016 r. XII międzynarodowe sympozjum pt.: „Własność przemysłowa w innowacyjnej gospodarce. Startupy w świecie innowacji”. Przedsięwzięcie zorganizowano we współpracy ze Światową Organizacją Własności Intelektualnej, Ambasadą Izraela w Polsce, Agencją Rozwoju Przemysłu S.A., Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Jagiellońskim, Politechniką Krakowską, Politechniką Świętokrzyską, Politechniką Wrocławską, jak również Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli Minister Rozwoju oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Sympozjum było poświęcone zarządzaniu innowacjami, ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania startupów. Liczne statystyki wskazują, że jest to coraz popularniejsza w Polsce forma prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza wśród młodych przedsiębiorców. Wiele z tych firm opiera swoją przewagę konkurencyjną na kapitale intelektualnym i innowacjach. Niezwykle ważna w tym kontekście jest świadomość konieczności prawnego zabezpieczenia innowacji należących do danej organizacji, jak również stałe podnoszenie wiedzy na temat zarządzania i możliwości ochrony własności intelektualnej.

BAMBUSOWE ROWERY


Rower Asante to więcej niż  jednoślad. Wyróżnia go piękny design oraz idea pomocy Ghanie.

Chociaż ramy bamboo bikes są wykonane z bambusów, są równie wytrzymałe jak stal. Nie ma dwóch identycznych egzemplarzy, ponieważ każdy jest wykonywany ręcznie. Co ciekawe, każdy z klientów może sam zaproponować design i kolorystykę swojego modelu, a nawet umieścić na nim swoje inicjały. W kolekcji Asante możemy wybierać wśród jednośladów z linii city z miejskimi rowerami typu single speed lub ostre koło, oraz wersje klasyczne.

Produkcja i sprzedaż rowerów są realizowane ... po polsku. Drewniana rama z bambusa, czyli serce roweru, produkowana jest w małej afrykańskiej wiosce w Ghanie, w regionie Asante. Później gotowe ramy są transportowane do Polski, a następnie  montowane pozostałe elementy.

Impact'16: 4.0 Economy


Impact to najważniejsze polskie wydarzenie dotyczące nowej gospodarki. Podejmuje tematy kluczowych wyzwań i szans związanych z rozwojem przedsiębiorczości, innowacji i cyfryzacji, będących fundamentem nowoczesnej gospodarki. 

Impact’16 zgromadził przemysł, przedsiębiorców i właścicieli startupów, naukowców, inwestorów venture capital z sektora prywatnego i publicznego, przedstawicieli inkubatorów, akceleratorów, parków naukowo-technologicznych, przedstawicieli rządu i samorządów terytorialnych oraz innych aktorów, oferując im unikalną platformę wielostronnego porozumienia, dialogu, nawiązywania kontaktów i budowania trwałych relacji.

Edycja Impact’16: 4.0 Economy była skoncentrowana na Czwartej Rewolucji Przemysłowej i spowodowanych przez nią globalnych transformacjach technologicznych, społecznych i ekonomicznych. Edycja ta miała na celu identyfikację wyzwań i szans stawianych przedsiębiorczości, systemowi innowacji i jego aktorom przez Czwartą Rewolucję Przemysłową. Stworzyła ona również okazję do debaty nad wpływem, jaki przemiany te wywierają i będą wywierać na gospodarkę Polski i innych krajów w Europie Centralnej i Wschodniej.

KONFERENCJA START-UP


W działalności innowacyjnej stale istnieje dylemat  korzyści utraconych. Kto "odcina kupony" z innowacji oraz w jaki sposób liczyć uzyskane efekty? Tej kwestii poświęcona jest specjalna sesja inspiracyjna UEK, która jest przygotowaniem do Open Eyes Economy Summit – Światowego Szczytu Gospodarki Otwierających się Oczu. W czasie spotkania, na pytanie: "Dla kogo start-upy generują wartość?" odpowiedzi udzielili w Krakowie: prof. dr hab. Jerzy Hausner i Bartosz Józefowski, wspomagani przez Błażeja Marciniaka oraz Kamila Stanucha.

Ich wypowiedzi komentowali: Łukasz Cieśla, Sławomir Lachowski, Richard Lucas oraz Mateusz Zmyślony.

WZORY

Koncepcje rozwoju produktów, które rodzą się w pracowniach dizajnu wciąż pozostają dla wielu odbiorców trudno osiągalne. Polskim projektantom trudno “przebić się”, a klientowi odnaleźć w hermetycznym świecie bez odpowiednich narzędzi i wiedzy. Warszawskie Targi Dizajnu - WZORY służą spotkaniu i mają zniwelować dystans zbudowany na podstawie mitu o ekskluzywności designu, pokazać szerokie spectrum najbardziej wartościowych zjawisk w polskim wzornictwie, przedstawić swego rodzaju mapę i ośmielić do poszukiwań.

Postindustrialna przestrzeń dawnych zakładów graficznych W Warszawie zostanie na jeden dzień zajęta i zaaranżowana przez 250 młodych polskich projektantów.

Kolejna, trzecia edycja WZORÓW odbędzie się 24 maja 2014 roku w Drukarni Praskiej przy ulicy Mińskiej 65 w Warszawie.PesaDART

Pociąg DART, wyprodukowany przez bydgoską PESĘ dla PKP Intercity otrzymał IF DESIGN AWARD 2016, międzynarodową nagrodę w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. To kolejne wyróżnienie dla zespołu projektantów z bydgoskiej firmy ma szczególne znaczenie, ponieważ nagrodę przyznało międzynarodowe jury składające się z ekspertów wzornictwa przemysłowego z całego świata. „Ta nagroda to potwierdza słuszność decyzji o utworzeniu własnego Działu Badań i Rozwoju, z silnym zespołem projektantów. Postawiliśmy na innowacje i nowoczesny design, bo od lat jesteśmy przekonani, że właśnie dzięki temu możemy konkurować na międzynarodowych rynkach.” - powiedział Tomasz Zaboklicki, prezes PESY. „Dla mnie, dla całego działu R&D to ważne potwierdzenie, że potrafimy dostrzegać potrzeby, definiować i realizować produkty na wysokim, światowym poziomie. To jest nasza wizja, nasz wspólny cel i nasza, oby nigdy niezaspokojona ambicja.” -- powiedział Bartosz Piotrowski, szef zespołu projektantów bydgoskiej spółki.

iF DESIGN AWARD – to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów wzornictwa przemysłowego, nagroda przyznawana jest od 1954 roku. W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 5295 produktów i projektów z 53 krajów. W skład 58-osobowego, międzynarodowego jury wchodzili uznani światowi specjaliści eksperci wzornictwa przemysłowego. Gala wręczenia nagród odbędzie się 26 lutego w centrum BMW Welt w Monachium. 

PesaDART to pierwszy polski zespolony pociąg standardu Inter City, osiągający prędkość 160 km/h i spełniający najnowsze normy europejskie dotyczące bezpieczeństwa.

CLIPSTER

CLIPSTER, nowe centrum rozwoju startupów znajduje się na terenie Garnizonu Kultury w Gdańsku i mieści 16 jedno i dwuosobowych mikroapartamentów, które służą projektantom do wspólnej pracy i odpoczynku. Nowa powierzchnia łączy, według animatorów innowacji, funkcję coworkingu (miejsce wspólnej pracy), colivingu (miejsce wspólnego mieszkania) oraz akceleracji projektów (szybki rozwój biznesowy). 

W czasie pobytu w CLIPSTERZE każdy projektant otrzymuje pomoc doświadczonego eksperta, którego zadaniem jest rozwój pomysłu. Idea Centrum zrodziła się z pasji oraz z inicjatywy startupowców, którzy sami widzieli potrzebę zorganizowania tego typu miejsca. Praca i mieszkanie w biurze umożliwia im wymianę poglądów oraz nawiązanie kontaktów w środowisku start-up.