Design Thinking dla firm

24 sierpnia 2015

Ekspresja w modzie

Ubranie wyraża człowieka. Potrzeba kilku sekund, aby już na wstępie ocenić rozmówcę, wysłać niewerbalny sygnał do odbiorcy. To, czy dobrze wyglądamy ma wpływ na nasze nastawienie do świata. Tak, jak w architekturze tworzy się konstrukcje, tak w modzie liczy się spójność, forma przekazu, kreatywność, często luksus i dobry smak. Moda to biznes, napędzany chęcią zaistnienia, wprowadzania zmian, fascynacją, tym co piękne. Interes, związany z fotografią i reklamą, otwarty na nowości i innowacje w przekazie, sposobach dotarcia do odbiorcy.

W celu kreowania wyglądu powstają nowe zawody takie, jak stylista, personal shopper. Istnieją programy, służące przedstawianiu trendów w modzie, ale co najważniejsze wskazaniu elementów indywidualnego, podkreślającego osobowość stylu.

Na potrzeby mody tworzone są  nowe kierunki  na uniwersytetach takie, jak komunikacja w modzie, kultura mody, projektowanie. Zakładane są szkoły dla projektantów, instytuty dizajnu, które rozszerzają wiedzę z zakresu sztuki.


Szkoli się specjalistów obsługujących wydarzenia modowe i gale dla branży. Śledzi się trendy, marki i firmy, przeprowadza się analizę rynku i produktu. Modowe czasopisma mówią o zdrowym stylu życia, ekologicznych kosmetykach, dobrej kuchni. Przybliżają wydarzenia kulturalne i wyjątkowe miejsca na świecie. Reklamom perfum i kosmetyków udzielają twarzy światowe gwiazdy ekranu i sportu. I tak słynne Chanel no 5 reklamowały piękne i sławne aktorki m.in. Ali McGraw (Love Story), Catherine Deneuve, Nicole Kidman czy Audrey Tatou…. , a w ostatniej odsłonie kultowego zapachu – nikt inny tylko Brad Pit. Inevitable…!!??

Proces tworzenia mody zatraca, ale służy również wyrażaniu siebie i swojej indywidualności. Kreatorzy mody tworzą spektakle teatralne, kostiumy operowe, mają swoje wystawy w muzeach, a ich umiejętności poparte są gruntownym wykształceniem lub zdobytymi nagrodami, np. British Fashion Awards – nazywane Oskarami mody, Designer of the Year, itp. Dzisiejsze modelki to nie tylko „wieszaki’ na sukienki, to symbole nowego stylu życia. Wiele pięknych kobiet zostawało, po zejściu z wybiegu, ikonami dobrego smaku i uczestniczkami akcji humanitarnych. 

„Moda jest na niebie, na ulicy, moda to idee, sposób życia, wszystko to co się dzieje” - Coco Chanel.