Design Thinking dla firm

21 sierpnia 2015

Oda do radości … w innowacjach

Osiąganie pozytywnych rezultatów daje poczucie radości. Można powiedzieć, że dowody uznania, dobre oceny i opinie przekazują nam sygnały, że to co robimy jest właściwe. Oznacza to, że wykonywanie rzeczy pożytecznych daje poczucie spełnienia i szczęścia, którego szukamy i stale tęsknimy za nim. 

Wysoko w górach, w małej bawarskiej osadzie nastroje mieszkańców od kilku lat nie były dobre. W miasteczku panowała frustracja i zniechęcenie z powodu braku pracy. Szukano intensywnie zajęcia, aby owocnie spędzić czas, którego było coraz więcej. Cześć mieszkańców zajęła się haftem. Wyszywano serwety, ozdabiano obrusy, dekorowano ubrania. Pracę wykonywano zamykając się w domach, bez kontaktów z otoczeniem. Tylko jedna kobieta wyszła z produktem na zewnątrz. Wykonała proporzec reprezentacji Niemiec w piłce nożnej i …. wzbudziła podziw oraz zainteresowanie klientów.
W 2010 roku bez dotacji, bez pomocy Unii Europejskiej, za własne pieniądze, rozpoczęła w garażu produkcję i sprzedaż haftów na zamówienie klientów. Teraz firma zatrudnia 90 pracowników, którzy pracują na dwie zmiany. Przedsiębiorstwo za swój profesjonalizm i jakość zdobywa najwyższe nagrody. W 2012 roku właścicielka firmy została wybrana "Businesswoman rękodzieła Niemiec". Kobieta stale podnosi kwalifikacje, uczy się biznesu na korespondencyjnym kursie zarządzania. Dużo czasu spędza ze swoimi pracownikami, których traktuje jak przyjaciół.

Uczucie radości można stymulować. David Heenan, autor książki pt.: "Double Lives. Crafting Your Life of Work and Passion for Untold Success” podaje klucze, które otwierają radość. Według niego należy słuchać serca, zdefiniować szczęście, mierzyć wysoko, poruszać się cały czas do przodu, codziennie tworzyć rezultaty, uczyć się na błędach, ignorować ludzi, którzy wpływają negatywnie, myśleć niezależnie, koncentrować się, unikać rozpraszania, nie przestawać się uczyć, planować i wytrwale dążyć do celu, przebywać w gronie ludzi kreatywnych, ładować baterie, odnaleźć się na nowo, sprzedawać się, poznać pracodawcę, szukać swoich celów, szanować zbiegi okoliczności, i rozpocząć już teraz ...